هزینه بازسازی مطب دندانپزشکی

طراحی بایستی به گونه ای خلاقانه انجام شود که مخاطب احساس یک فضای تکراری در محیط مطب که یاد آور فضای بیمارستان است را نداشته باشد مراجعه کننده پس از مراجعه به مطب باید با فضایی متفاوت روبرو شود تا پس از دیدن اتمسفر داخلی مطب، احساس حضور در بیمارستان را از ذهن خود خارج کند و نظرش به طراحی معمارانه مطب و تزییناتی که برای طراحی داخلی مطب در نظر گرفته شده جلب شود و با این فضای هنری ارتباط برقرار کند و احساس راحتی کند، در این حالت ضمن همکاری کامل جهت درمان از حس بد بیماری در نظر فرد نیز کاسته خواهد شد ضمن اینکه کمک میکند زمان انتظار کمتر به نظر برسد چرا که شخص در هنگام حضور در فضایی که چیزی برای ارائه ندارد مدام به ساعت خود مینگرد تا زمان بگذرد حال آنکه هر چه در طراحی داخلی دکوراسیون مطب پزشکی خود بکوشید توجه فرد مراجعه کننده را به آن جلب نموده اید و زمان انتظار برای شخص کمتر احساس می گردد.

لازم به ذکر است امروزه با افزایش قیمت اجاره مطب و مسکن معماران در معماری داخلی مطب پزشکی سعی می کنند از حداقل فضا حداکثر استفاده را ببرند. در این مطب ها وجود حداقل دو صندلی برای بیمار و همراه، میز کار پزشک، صندلی راحت مخصوص پزشک برای جلوگیری از خستگی او در زمان فعالیت طولانی مدت، تخت معاینات که باید دارای پارتیشن یا پرده باشد،قفسه وسایل شخصی پزشک و قفسه ابزار کار او ، الزامیست. پس از بررسی ماهیت روانشناسی به بررسی برخی تاثیرات آن بر ادراك محیط و تحریک حواس انسان از جمله تاثیرات رنگ بر ادراك ابعاد محیط، وزن ظاهري اجسام، دماي محیط و گذر زمان می­پردازیم. اگر در حال کار در ساختمان مذکور هستید، این باید علاوه بر بررسی اینکه تمام مجوزات لازم را دارید، مورد بررسی قرار گیرد. در این جا می خواهیم به بررسی سبک های مختلف طراحی و دکوراسیون یک مطب و استانداردهایی که باید در مطب و یا کلینیک روانشناسی رعایت کنیم، بپردازیم. در کلینیک دندانپزشکی باید فضای مناسب برای بیماران کم توان جسمی، ذهنی، افراد سالخورده و کودکان طراحی شود به طوری که این گونه افراد با کمترین سختی و استرس امکان دریافت خدمات دندانپزشکی را داشته باشند.

ابتدا باید توجه داشته باشید که برای ترکیب رنگها به سرد و گرم بودن و هارمونی آنها توجه کنید. انتخاب مبلمان اداری مناسب و وسایل مرتبط با حرفه و تخصص پزشک و چیدمان این وسایل در فضای مطب از عواملی است که باید به آن توجه کرد. این فضا ارتباط مثبتی با مراجعین خود یک فضای شلوغ باعث می شود و اشکال مختلف. دکتر استفانی لیدیکوت ، پژوهشگر و استاد طراحی معماری دانشگاه ملبورن، معتقد است هر دو شخصی که در اتاق مشاوره حضور دارند (درمانگر و مُراجع) درک متفاوتی از فضا داشته و نیازهای متفاوتی نیز دارند. انتخاب و تاثیر رنگ در اتاق مشاوره به چه صورت است؟

نورپردازی: همانطور که میدانید در دکوراسیون های مدرن و امروزی از نورهای مخفی و کنترل شده بسیار استفاده میگیردد و دکوراسیون کلینیک پوست و مو هم از این قاعده مستثنا نمیباشد. همانطور که گفتیم دکوراسیون بیمارستان های مخصوص کودکان باید به گونه ای طراحی شده باشد که محیطی آرامش بخش ایجاد کرده و استرس موجود در کودکان را کاهش دهد، استفاده از سرگرمی های جذاب و مورد علاقه بچه ها، همچنین المان هایی که موجب افزایش انرژی مثبت در محیط می شود، تاثیر زیادی در ایجاد یک فضای مطبوع و مناسب برای طراح داخلی مطب دندانپزشکی کودکان دارد. طراحی مطب حساسیت ها و نکات خاصی دارد که با رعایت آنها به طراحی بهتر مطب کمک خواهد کرد. بهتر است در اتاق انتظار کمی وسایل سرگرم کننده مانند کتاب، مجله و … در طراحی دکوراسیون اتاق انتظار مطب، باید بیشترین حساسیت را به خرج داد. بهتر است از رنگ های ملایم در دکوراسیون این مطب ها استفاده شود. چشم عضویست که در این مراکز بررسی می شود؛ پس بهتر در طراحی خود از رنگ های روشن استفاده کنیم تا احساس وضوح و درخشندگی را در چشمان مراجعین نمایان کند.

این امر بسیار مهم و ضروری می باشد، زیرا اگر به خوبی انتخاب نشود ممکن است که برخی از مشکلات و ضایعات پوستی به درستی به به چشم دیده نشوند و بدین ترتیب در روند درمان، افراد با مشکل روبرو می شوند. حتی اگر کار فرما قصد دارد، کاری را در آینده انجام بدهد و در حال حاضر بودجه آن و یا وقت انجام آن را ندارد، بهتر است که حتما با طراح در میان بگذارد، زیرا طراح باید هماهنگ با تغییرات آینده بقیه متریال های آن فضا را انتخاب و به کار بگیرد تا بعد ها مشکلی پیش نیاید. همانطور که گفته شد باید ببینیم در چه مطبی میخواهیم طراحی و دکوراسیون را پیش ببریم و تمامی دکوراسیون مطب ها باید با یکدیگر متفاوت باشد همچنین فضاسازی ها نباید یکنواخت پیش برود زیرا بیمار سردرگم می شود.

طراحی داخلی مناسب در مطب دندانپزشکی اهمیت بسیار زیادی دارد. همچنین این دو رنگ، نماد زندگی و بهرهوری هستند که کاملا با ویژگی مطب زنان و زایمان مطابقت دارد. یکی از طراحی ها و دیزاین های بسیار مهم و کلیدی ، دکوراسیون مطب زنان می باشد ، برای انجام طراحی داخلی کلینیک هایی که در زمینه درمانی فعالیت میکنند و حیطه فعالیت آنها برای زنان و زایمان باشد ، بهتر است بسیار وقت گذاشته و فضایی مرتبط با این تخصص را طراحی کنیم تا بتوانیم ارتباط بسیار خوبی را بین بیمار و مطب برقرار کنیم ، همچنین دکوراسیون مطب در زمینه ی زنان و زایمان باید به گونه ای صورت بگیرد تا حس آرامش و گرمای خاصی را به بیمار منتقل کند.

دکوراسیون مطب چشم پزشکی کار نسبتاٌ دشواری است بنابراین بهتر است قبل از طراحی داخلی مطب ابتدا اطلاعاتی را در این زمینه کسب کنید و سپس اقدام به طراحی دکوراسیون داخلی بینایی سنجی و مطب چشم پزشکی نمایید. شرکت و سایت اینترنتی بدادم برس به عنوان یکی از بهترین و معتبرترین سایت ها و شرکت های ایرانی در زمینه ی طراحی داخلی مطب ها لقب دارد. بازسازی و طراحی کلینیک داندانپزشکی نیاز به توجه به دو جنبه تجاری و پزشکی دارد. استفاده از رنگ های مناسب و توجه به نورپردازی در مطب های چشم پزشکی از اهمیت زیادی برخوردار هستند. با توجه به مطالب گفته شده، توجه به طراحی داخلی و دکوراسیون مطب پزشکی نیز مانند دیگر مکان ها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و باید متناسب با حال و روز مراجعین به مطب نسبت به طراحی داخلی آن اقدام کرد. پزشک بر روی دیوارها میزان شناخت و اعتبار بیماران را نسبت به پزشک مورد نظر بالا ببرید. این پترن در همه ی اجزا و عناصر این مطب دندانپزشکی (از جمله دیوارها و مبلمان) به کار رفته است و همسن موضوع باعث هماهنگی و انسجام کلی این مطب دندانپزشکی شده است.

از عناصری که باعث کاهش ترس و استرس کودکان و ایجاد صمیمیت بین پزشک و کودک و حس امنیت بین آن ها می شود می توان به استفاده از رنگ های روشن و آرامش بخش و یا استفاده از نمادهایی که کودکان با آن ها آشنایی دارند مثل تصویر شخصیت های کارتونی، استفاده از عناصر طبیعی مانند ماه، ستاره، خورشید و گل و گیاه ، اشاره کرد. معجره گل و گیاه را در هیچ فضایی فراموش نکنید و سعی کنید در طراحی دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی نیز از گیاهان و گلهای آپارتمانی استفاده کنید که این عناصر باعث ایجاد انرژی مضاعت میشوند. استفاده از گل و گیاه و تابلوهای مربوط به زنان و زایمان برای کاهش استرس مادرانی که در شرایط سخت بارداری هستند ، بسیار مفید می باشد. قبل تر در مقاله ی طراحی داخلی مطب زنان برخی از نکات مربوط به کلینیک های زنان و زایمان را بررسی کردیم و حالا برخی از نکات دیگر در طراحی دکوراسیون مطب مامایی را بررسی می کنیم. برای مثال مد نظر قرار دادن روحیات مراجعه کنندگان، توجه به سطح توقع بیماران، توجه به محدوده سنی بیماران و بررسی دقیق سطح بیماران و علایق آنها حتما باید هنگام بازسازی مطب مد نظر قرار داده شود.

از تاثیر گذارترین مقوله ها در طراحی داخلی یک مطب، انتخاب رنگ دیوارها و نورپردازی مناسب با محیط مطب می باشد. بعلاوه به این نتیجه رسید که روشنایی و درجه تیرگی رنگ تاثیر بسزایی در ادراك ابعاد و فواصل ظاهري محیط دارد . در این بند ذکر می شود که هم طراح و هم کارفرما وظیفه دارند که همه نامه نگاری ها، همه درخواست ها، همه رسید های بانکی و فاکتور ها را به یک روش توافق شده بین خودشان ارسال و شیر کنند. پس با توجه به این نکته طراحی داخلی مطب روانشناسی باید با بهره گرفتن از روش های علمی و هم چنین اصول رنگ شناسی و با کمک گرفتن از متخصصین این امر، به صورتی مطلوب و قابل قبول برای مراجعه کنندگان ارائه شود. از آن جا که هر نوع طیف و رنج سنی به این مراکز مراجعه می کنند باید نحوه طراحی به گونه ای باشد که انرژی مثبت را به تمامی افراد با سنین مختلف القا کند. پیشنهاد ما این است که از رنگ سفید به صورت ناخالص و با ترکیب بسیار کمی با رنگ کرمی استفاده شود، این کار باعث می شود، سردی رنگ سفید گرفته شود و محیط و فضا را دلچسب تر کند.

البته دیگر رنگ های روشن مانند آبی آسمانی، صورتی ملایم، سبز یا خاکستری با طیف روشن نیز مناسب است. مسیر باید روشن و واضح و بدون کوچکترین مانعی در نظر گرفته شود که افراد بتوانند آزادانه و بدون مزاحمت در آن رفت و آمد داشته باشند. در این صورت مراجعین میتوانند به راحتی و بدون هیچ قید و بندی به چنین مکانی در رفت و آمد باشند. نقش نور در طراحی دکوراسیون اداری چیست؟ در ادامه برخی نکات مهم در طراحی دکوراسیون کلینیک داندانپزشکی را همراه با نمونه کارهای مربوط ارائه میدهیم. نورپردازی در دیوارها نیز همراه با رنگها و المانهای جذاب به چشم میخورد.