رشته مهندسی معماری : بازار کار، درآمد، آینده شغلی، دانشگاه های برتر فسفر | معماری نواز

رشته مهندسی معماری : بازار کار، درآمد، آینده شغلی، دانشگاه های برتر فسفر | معماری نواز

در مهندسی معماری تلاش بر این است که چطور فضای داخلی و خارجی به گونه ای طراحی و ساخته شوند که علاوه بر جنبه های زیبایی شناختی، جنبه های ساختاری هم در نظر گرفته شده باشند. بنابراین با قسمت اول سوال فرق مهندسی معماری با معماری داخلی آشنا شدید. همچنین باید برنامه های طراحی و نقشه کشی کامپیوتری را بداند و بتواند در شرایط کاری پرفشار کار کند. مهندس معمار باید فردی دقیق، منظم و خلاق باشد و با تکیه بر قدرت تجسم، ذوق هنری و علم مهندسی خود به طراحی نقشه ساختمان های مختلف بپردازد.

  • در واقع می توان اینطور بیان کرد که معماری داخلی همان طراحی داخلی ساختمان اما با توجه به اصول معماری است.
  • در حال حاظر امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا وجود دارد.
  • یک مهندس معمار، پس از بررسی خواسته‌ها و اهداف پروژه، باید هزینه‌هایی که برای طراحی و اجرای آن نیاز است را، برآورد نماید و همچنین با ایجاد یک «جدول زمانی» ، مدت زمان لازم برای اجرای پروژه را هم محاسبه کند و به کارفرمای خود تحویل دهد.
  • در مجموع مهندس معمار هرچه خلاق‌تر، توانمندتر و کارنامه کاری بهتری داشته باشد، به درآمدهای بالاتری دست می‌یابد.

اما در شهرهای کوچک کمبود مهندس معماری کاملا احساس می‌شود تا جایی که در بعضی از شهرها کار یک مهندس معماری را تکنسین عمران انجام می‌دهد. همچنین دانشجوی رشته‌ مهندسی معماری باید بتواند به زبان معماری مطلبش را روی کاغذ بیاورد. یعنی از یک سو ذهنی قوی و خلاق داشته و از قدرت تجسم خوبی برخوردار باشد و از سوی دیگر طراحی چیره دست باشد تا بتواند به زبان معماری که همان طراحی بناها و فضاهای زندگی است، سخن بگوید. یکی از نرم‌افزارهای قدرتمند و حرفه‌ای برای مدل‌سازی و تصویر‌سازی، «وی رِی» می‌باشد؛ معماران به کمک این نرم‌افزار، قادر به تبدیل فایل‌های اسکچ‌اپ، آرچی‌کد، رویت و 3Ds Max به تصاویری با «جزئیات بالا» و «بسیار نزدیک به واقعیت» می‌باشند.

ماهیت رشته مهندسی معماری

البته نمیشه از طراحی نمای پروژه های مختلف، طراحی مناظر و بخش های عمومی شهر هم گذشت. همچنین لازمه طرح های جدیدی برای معماری شهری با توجه به نیازهای جامعه امروزی داده بشه. بخش دیگه ای از کار طراحی سه بعدی پروژه هاست که احتیاج به مدلسازی هم داره. همچنین رشته مهندسی معماری در دانشگاه های غیرانتفاعی، پیام نور، و دانشگاه آزاد اسلامی نیز دانشجو می پذیرد.

بازارکار و آینده شغلی رشته مهندسی معماری در دنیا

همین اول کاری باید بدونین که یه رشته دیگه هم هست به اسم معماری داخلی که شباهت زیادی به این رشته داره اما توی اون رشته رویکرد هنری قالبه و دانشجوها معمولا روی فضای طراحی و دکوراسیون متمرکز میشن. همچنین دانش آموخته گان رشته مهندسی معماری می توانند در صورت داشتن سرمایه کافی و مجوز دفتر خود را به صورت خصوصی تاسیس کنند و یا به صورت پروژه ای با موسسات گوناگون قرارداد ببندد. یکی دیگر از حوزه های فعالیت مهندسی معماری، کار در حوزه طراحی و معماری داخلی سایت شهرسازی است. همچنین بعضی از مهندسان معماری تمامی توانایی های مهندسان عمران را خواهند داشت و می توانند به جای آن ها وظایف مهندس عمران را انجام دهند.

هر ترکیب بندی را می‌توان کارآمد دانست به شرط این که عناصر صحنه به‌طور مؤثر با بینندگان مورد نظر آن، ارتباط برقرار کند. در اغلب موارد، نکته اساسی در شناسایی عناصر کلیدی صحنه نهفته‌است تا با نظم مبلمان و میزان نور، آن‌ها را از دل سایر عناصر تصویری متفرقه، بیرون بکشید. همین اشیاء مزاحم، صحنه‌ها را مخدوش می‌کنند و همچنین، بهتر است به جای تمرکز زیاد روی جزئیات خیلی خاص، تنها روی ساختار کلی صحنه تمرکز کنید. در طراحی یک ساختمان معمار تصمیم‌گیرندهٔ نهایی است؛ ولی خواست جامعه، قوانین و درخواست‌های کارفرما بر تصمیم‌های او اثر می‌گذارد. حتی امروزه که از تجربه‌های جدید و ناآشنای ظاهری استقبال می‌شود، در بسیاری از شهرها به‌ویژه شهرهای تاریخی مقرراتی وجود دارد تا ساختمان‌های جدید در قالب شهری جا بیفتند و از یک زبان مشترک ظاهری پیروی کنند.

مهارت های تیم سازی ارتباطی