جک سقفی چیست ؟

این نوع قالبه ها می توانند از انواع مختلف مصالح مانند چوب، فولاد، آلومینیوم، پلاستیک و غیره ساخته شده باشند. در اینجا می خواهیم به معرفی و تعریف انواع داربست بپردازیم. بست چهارپیچ دارای مقاومت بسیار زیادی است و برای دو لوله داربست که به صورت عمود بر هم هستند استفاده میشود. درباره انتخاب نوع قالب نیز بهتر است با مشاور امین و زبردست همفکری نمود. همچنین اتصال قالبهای فلزی راحتتر صورت میگیرد و میتوان قالبهای بزرگتری را با اتصال چندین قالب ایجاد کرد. نصب مهارهاي افقي بر پايههاي داربست به سادگي و با ضربه چكش امكانپذير ميباشد و اتصال پايههاي داربست به يكديگر با مغزي و پين ميسر خواهد شد. بست پیوندی برای اتصال دو لوله داربستی افقی با زاویه نود درجه استفاده میشود. بر خلاف قالبهای فلزی، قالبهای پلاستیکی دوام کمتری دارند و معمولاً فقط برای یک پروژه قابلیت استفاده دارند. وجود لکههای هیدراتاسیون بر روی سطح بتن نشاندهنده هیدراتاسیون ناقص سیمان، مقاومت کم و دوام پایین سطح بتن است. از مزایای برجسته این محصول میزان ضریب تکرار پذیری بالای آن است که می توان بعد از هر بار استفاده از آن به راحتی و با کمترین هزینه ، تمیز و تعمیر و نگهداری کرد. یکی از معایب جک سقفی صلیب ثابت، عدم تحرک پذیری و انعطاف پذیری آن می باشد که باعث محدودیت در استفاده از آن میشود.

در این مقاله قرار است درباره قالب جدول بتن صحبت کنیم و اطلاعات مفیدی را در اختیار شما کاربران قرار دهیم، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. دال ها دارای انواع مختلفی اعم از دال یک طرفه، دو طرفه، رافل، پس تنیده، پیش ساخته، تیرچه و… یا اینکه ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که کارگران چگونه میتوانند ساختمانهای با این ارتفاع خیلی زیاد را بسازند؟ باید توجه داشت که هر نوع داربست با هر نوع کاربردی نیازمند لولههای داربست با مشخصات فنی متفاوت است. باید با خلاقیت در قالب بندی بتوان هزینه ها را مدیریت و کاهش داد. فروش قالب بتن-فروش قالب فلزی دست دوم-فروش جک سقفی- فروش دستگاه خم کن وبرش-خرید قالب لبه ۵ سانتی- فروش قالب بتنی نو-فروش قالب تیرچه-قالب فلزی …

سطح قالب های انتخابی شما باید صاف و تمیز باشد و همچنین به درستی روی خط و سطح مورد نظر تنظیم شده باشد تا کیفیت خوبی ارائه دهد. در حالی که چارچوبها میتوانند ابزار مفیدی برای سازماندهی و ارائه پروژههای مهندسی عمران باشند، اما همیشه به طور مؤثر کار نمیکنند… قطر لوله های مورد استفاده باید حداقل ۸ برابر اندازه بزرگ ترین سنگدانه و در پایین ( بعد از ۲ یا ۳ متر ) کاهش داده و حداقل ۶ برابر قطر بزرگ ترین سنگدانه منظور شود.هنگام بتن ریزی، برای جا به جایی بتن مازاد روی سقف به جهت آسیب ندیدن لوله های برق از پارو به جای بیل استفاده گردد. جنس سیم باید از فولاد گالوانیزه و محکم باشد. وزن هر لوله داربستی به اندازه، ضخامت و قطر آن بستگی دارد؛ ضمن اینکه جنس این لولهها از فولاد گالوانیزه بوده و لذا بسیار محکم و مقاوم هستند. طول دقیق کف پوتر و آویز به قطعات به کار برده بستگی دارد و در ساختمانهای مختلف متفاوت است. وزن لولههای داربستی بستگی به اندازه و ضخامت آن دارد ولی به طور کلی هر لوله میتواند وزنی بین ۶.۴ تا ۲۷ داشته باشد.

در صنعت ساختمان سازی قالب بتن می تواند شبیه به قالب ریخته گری باشد؛ تا بتواند عضو بتنی در شکل ها و اندازه های مختلف را به وجود بیاورد. اگر به دنبال قالب هایی هستید که بتواند مزیت های بالا را برای شما فراهم کند و قیمت آن نیز ارزان باشد، با مدرن سازان تماس بگیرید. هنگام بتن ریزی بارهای زیادی از سوی سازه به قالب وارد می شود مانند، وزن کارگران به همراه وزن آرماتور ها و نیز وزن بتن که باید قالبی که برای بتن ریزی استفاده می شود، بتواند در برابر این مقدار وزن مقاوم باشد و به اندازه کافی قوی باشد. به عنوان مثال برای ساختمانهای بسیار بلند باید از لولههای داربستی سنگین بدون درز استفاده شود زیرا داربست این نوع ساختمانها وزن و فشار زیادی را متحمل میشود. این نوع بست برای جاهایی که داربست فشار کمتری را تحمل میکند استفاده میشوند. قالبهای آلومینیومی ساخت سازههای یکپارچه و بدون ترک را فراهم میکند. ساخت قالب فلزی بتن با ابعاد مختلف و ضریب تغییر عرض به میزان 5 سانتیمتر به کاربران و متصدیان قالب بندی بتن در اجرای عملیات قالب بندی کمک شایانی میکند. لذا با توجه به نوسانات قیمت متریال در بازار ایران , متأسفانه قیمت قالب لوله سیمانی نیز همواره در حال تغییر است .

قالب بتون در واقع محفظه ای است که بتون در آن شکل می گیرد و تا زمان پایداری بر روی بتن قرار می گیرد. فريم اين نوع داربست در سه تيپ 5/0 و75/0 و 1 متري توليد ميشوندكه با قرار دادن سرجكهاي قابل رگلاژ در قسمت بالاي اين داربست ها براي هر ارتفاعي قابل تنظيم ميباشند. پایه های اين نوع داربستها در طولهاي 3 ، 2/4 ، 1/8 ، 1/2 ، 0/6 متر توليد ميشوند و با قرار دادن سرجكهاي قابل رگلاژ در قسمت بالائي و پايه جكهاي قابل رگلاژ در قسمت پائين داربست براي هر ارتفاع و اختلاف ترازي قابل تنظيم ميباشد. پایه های اين نوع داربستها در طولهاي 3، 5/2، 5/1 و 1و5 / متر توليد ميشوند و با قرار دادن سرجكهاي قابل رگلاژ در قسمت بالائي و پايه جكهاي قابل رگلاژ در قسمت پائين داربست براي هر ارتفاع و اختلاف ترازي قابل تنظيم ميباشد. قسمت مادگی با توجه به میزان فشار و نوع سازه از بین انواع مختلف جک، رزوه و گوه انتخاب می شود. بست قابل تنظیم نوعی پایه است که قسمت پایینی لوله داربست متصل شده و بهواسطه آن میتوان ارتفاع داربست را کم و زیاد کرد. یکی از مراجع برتر فروش آهن آلات در کشور آراد آهن است که با همکاری با کارخانه های مطرح کشور سعی در ارائه بهترین قیمت برای محصولات فولادی را دارد.

این داربست هم شباهتهای زیادی به داربست چکشی ستاره دارد و تنها تفاوت آن در شکل فریم آن است که به صورت کاسهای اجرا میشود. همان طور که ذکر شده، استفاده از سیستم مدولار و قالب فلزی مدولار رو به افزایش است. جهت مهار قالب بتن که در زیر پلها و یا سقفها بسته میشود در صورت کم بودن ارتفاع و کم بودن حجم بتن از جک سقفی و در غیر اینصورت غالبا از داربست مثلثی استفاده میشود . همانطور که از نام این نوع داربست پیداست، اجزای تشکیل دهنده آن به صورت مثلثی هستند که به صورت نر و ماده به هم متصل میشوند.

نگهدارنده قالب رامکا : این نگهدارنده ها قالب رامکا را در ارتفاع مورد نظر و با تامین عرض لازم برای آن نگه میدارند. در نتیجه در پروژههای بزرگ که اطمینان از مقاومت کافی قالب امر مهمی است، نمیتوان از این قالبها استفاده کرد. در ساختمانها و ابنيه بتنی قالبها، كه در حقيقت ظروف موقتی با شكل و فرم مورد نظر برای نگهداری ميلگردها (آرماتور) و بتن خيس تازه هستند، نقش مهمی به عهده دارند. داربستهای فلزی انواع مختلفی دارد و هرکدام بسته به نیاز خاصی مورد استفاده قرار میگیرد. به هنگام اجرای داربست فلزی میبایست تمام مشخصات فنی آن مورد توجه قرار گیرد. بالابر: از این ابزار که بسیار هم در ساختمانسازی مهم است برای بلند کردن مصالح و ابزار و انتقال آنها به طبقات بالاتر ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد. اجرای فونداسیون در این روش همانند سایر روشها میباشد و تنها نکته ی مهم آن قرار دادن آرماتورهای انتظار در محل اجرای دیوارهای بتنی است. این ابزار نه تنها باعث سرعت بخشیدن به مراحل کار میشوند، بلکه باعث ایجاد ایمنی و راحتی کارگران هم میگردند.

در نهایت سایر میلگردها، از جمله میلگردهای همپوشان بین شبکهها یا قسمتهایی که قابل پیشبافته شدن نبودند، نصب میشوند. شبکههای پیشبافته توسط جرثقیل در محل خود نصب میشوند. در هنگام اجرا اگر جک سقفی خود ایستایی کافی را نداشته باشد، باید این محصول خریداری و استفاده گردد. اگر به دنبال خرید چنین محصولات با کیفیت با کمترین تعرفه هستید، نگران نباشید، زیرا شما در جایی حضور دارید که می توانید با پرداخت کمترین تعرفه بهترین نوع قالب های بتنی و خم کن های حرفه ای را خریداری کنید. این در حالی است که در سیستم های سنتی ماده اولیه برداشت شده از طبیعت بیش از ۱۰۰۰ کیلوگرم می باشد که حداقل ۱۰۰ کیلوگرم ضایعات ساختمانی غیر قابل بازیافت به دنبال خواهد داشت. سایز استاندارد جک سقفی با ارتفاع 3.20 متر و وزن 14 کیلوگرم در بازار موجود است.

در کنار آشنایی با انواع داربست و مشخصات فنی آنها، دانستن اجزای تشکیل دهنده داربست فلزی به افزایش هرچه بیشتر آگاهی در مورد این سازه پرکاربرد کمک شایانی خواهد کرد. قالب هایی که برای بتن ریزی استفاده می کنید، نباید قابل انعطاف باشد تا شکل خود همواره در طول بتن ریزی حفظ کند و دچار انحراف بی مورد نشود. قالب را باید طوری ساخت که این خصوصیت موجب تابیدگی قالب یا باز شدن درزها نشود. قالب هایی مد نظر شما است، باید ارزان باشد، به راحتی در دسترس باشد تا شما بتوانید برای پروژه های متعدد از آن استفاده کنید. با خرید قالب ساختمانی لارج پانل می توان بر اساس پلان بازکن ها، چهارچوب درب ها و پنجره ها را آماده کرد و برای تسهیل بتن ریزی یک شوتینگ مخصوص روی قالب نصب می شود. گروه دیگر از قالبهای بتن، تحت عنوان قالب بتن آماده یا قالب پرنده شناخته میشوند. این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که وزن هر کدام از این فریم ها با توجه به اندازه مهار متغیر خواهد بود و این در مرحله آماده سازی زمین یک اولویت مهم است. چیزی که در انتخاب قالب اهمیت دارد، این است که قالب باید مقاومت کافی برای تحمل بار مرده و بار زنده وارد بر آن را در حین عملیات بتن ریزی داشته باشد و پس از آن تا زمانی که بتن سخت شود و درصدی از مقاومت طراحی را به دست آورد پایدار باقی بماند.

قالب های فلزی بتن یکی از پرکاربردترین قالب های مورد استفاده در صنعت ساختمان می باشد که برای دوام بیشتر بتن و شکل دهی به آن به کار می روند. قالب های پلاستیکی به دلیل سبک بودن و استحکام بالا در شرایط نامناسب جوی کاربرد دارند و برای مناطق گرمسیر و یا بسیار سرد و با درجه دمای بسیار پایین مورد استفاده قرار می گیرند. قرار گرفتن این دو جزء در کنار یکدیگر سبب افزایش میزان چسبندگی و مقاومت بالا در سازههای گوناگون میگردد. لولههای داربستی: مهمترین جزء تشکیل دهنده داربست، لوله داربستی است که در اندازههای مختلف و در دو نوع درزدار و بدون درز وجود دارد. مدرن سازان مکانی است که شما می توانید با پرداخت حداقل هزینه به آرزوهای خود برسید و بهره وری خود را در ساخت و سازها روز به روز افزایش دهید، قالب بتن و دستگاه خم و برش میلگرد تولید شده در این شرکت فوق العاده با کیفیت و مناسب برای بتن ریزی های مختلف و نیز برای برش و خم انواع میلگرد در مناطق مختلف است. قالب بتن و دستگاه خم و برش میلگرد دو ابزار فوق العاده کاربردی و با ارزش در حوزه صنعت ساخت و ساز به خصوص ساختمان سازی هستند و برای پیمانکاران این حوزه بسیار کارایی و بهره وری دارند.

پس از آن قالبهای ماندگار از جنس pvc به شکل نوارهای نسبتاً نازک بریده میشوند و به شکل نوارهای نسبتاً نازک بریده میشوند و به صورت کشوئی در دو طرف محور دیوار و در فاصله بین دو خرپای ویراندیل مجاور خرید داربست مثلثی قرار میگیرند. معمولا این بستها برای کف داربست که به زمین نزدیک است مورد استفاده قرار میگیرند. در موارد مشابه قالب بتن مدولار را به صورت یکپارچه درمی آورند و به وسیله جرثقیل در محل مورد نظر نصب می کنند. نام تونلی به دلیل شکل قالب می باشد. استفاده از داربست مثلث امگا برای ساخت سقف های بزرگ و بسیار سنگین سازه ها، از موارد دیگر کاربرد این داربست به شمار می رود. کاربرد اصلی ستونها این است که بارهای وارد شده بر سازه را تحمل کنند. ساختمانسازی یک پروسه کاملاً پیچیده و دشوار است که نیاز به ملاحظات فنی و در نظر گرفتن همه جوانب دارد. اجزای تشکیل دهنده این نوع داربست بسیار سبک هستند بنابراین انتقال آن نیز راحت است، ضمن اینکه حوزه کاربرد داربست چکشی نیز تنها محدود به ساختمانسازی نیست و برای بسیاری از پروژهها مورد استفاده قرار میگیرد.

سبکترین لوله وزنی معادل ۶ کیلو و سنگینترین لوله هم تا وزن ۲۷ کیلوگرم نیز میرسد. لازم به ذکر است که طول هر لوله نیز بین ۱.۵تا ۶.۴ متر، قطر آن تا ۴۸ میلیمتر و ضخامت آن بین ۳.۵ تا ۵.۳ میلیمتر در بازار وجود دارد. به عبارت دیگر یکی از قالب های بتنی پرکاربرد است که به دلایل زیادی مورد استقبال مصرف کنندگان است. سیستم قالب تونلی، یكی از روشهای مورد استفاده برای اجرای ساختمانهای با سیستم باربر دیوار و سقف بتنی است. قالب فلزی بتن را برای استفاده در سقف همراه با جک سقفی استفاده می کنند البته لازم به ذکر است که برای استفاده در سقف ، وزن و ارتفاع آن مطابق با پروژه محاسبه می گردد. امروزه در صنایع مختلف از قالب های متفاوتی استفاده می شود، اما قالبی که در این مقاله مورد توجه ما است، قالب هایی هستند که در حوزه بتن ریزی استفاده می شوند، ممکن است بتن ریزی فدراسیون ساختمان باشد یا بتن ریزی سد، بتن ریزی تونل، بتن ریزی برج مخابراتی و … کاور: این قطعه برای پوشاندن محل اتصال لولهها و بستها مورد استفاده قرار میگیرد. جک داربست: این وسیله برای ثابت نگهداشتن سکوی داربست مورد استفاده قرار میگیرد.