آشنایی با کاربرد و انواع سی پی یوها در کامپیوتر % معرفی ویژگی های مهم CPUها

در سال‌های بعدی، بخشی از تأکید در طراحی کامپیوترهای دارای سطوح بالای موازی سازی در سطح دستورالعمل، از سخت‌افزار پردازنده دور شده و بر روی رابط نرم‌افزاری یا همان معماری مجموعه دستورالعمل (ISA) متمرکز شده‌است. قیمت سی پی یو کامپیوتر، لپ تاپ و یا پردازنده سرور به فاکتورهای زیادی از جمله تعداد هسته ها، شکل سوکت سی پی یو، کش های L2 و L3، فرکانس سی پی یو، توان حرارتی و در نهایت برند آن بستگی دارد. در حال حاضر از شرکت های معروف سازنده سی پی یو می توان به شرکت اینتل Intel  و ای ام دی AMD اشاره نمود. این شرکت ها بسیار رقیب قدرتمندی برای یکدیگر به شمار می روند و می توان گفت که بازار سی پی یو، در دست این دو شرکت است. بنابراین واضح است که با توجه به فاکتورهای ذکر شده و در نهایت کمپانی سازنده CPU، نمی توان یک قیمت مشخص برای آن تعیین نمود.

مهمان – حسین

مطمئناً نکات بسیار بیشتری در خرید و انتخاب بهترین سی پی یو برای کامپیوتر وجود دارد اما نیاز نیست لزوماً درگیر همه آنها شوید و ما با معرفی بهترین پردازنده‌های کامپیوتر بازار، انتخاب را برای شما آسان کرده‌ایم. همچنین شما می‌توانید با ذکر انتظارها و بودجه‌تان، به طور رایگان مشاوره خرید سی پی یو برای کامپیوتر و انتخاب بهترین پردازنده کامپیوتر دریافت کنید. هنگام خرید سی پی یو یا دستگاه‌هایی که دارای پردازنده هستند، لازم است به ویژگی هایی توجه کنید.

جالب است که می‌توانیم با کنار هم قرار دادن دستگاه‌های ساده‌ای مانند گیت‌های منطقی پردازنده‌هایی ایجاد کنیم که باعث به وجود آمدن دستگاه‌های پیچیده‌ای مانند تلفن‌ها، رایانه‌ها و حتی خودروهای خودران شده‌اند. اورکلاک کردن، فشار دادن یک CPU به سمت محدودیت های خود با اجرای آن با سرعت کلاک بالاتر از حد مجاز و یک هنر است که بسیاری از علاقه مندان از انجام آن لذت می برند. وسوسه انگیز است که تا آنجایی که می توانید برای خرید CPU هزینه کنید، اما شاید بهتر باشد مقداری از پول نقد خود را برای قطعات دیگر پس انداز کنید. نوع و قیمت پردازنده و حداکثر بودجه خود را بر اساس آنچه که از رایانه خود انتظار دارید تعیین کنید. از این رو پردازنده ها را از نظر قیمت cpu کامپیوتر می توان به سه دسته تقسیم کرد. این وظیفه به حدی محدود بود که این نسل به سادگی از بین رفت و جایش را به نسل جدیدترش داد.

  • بدون شک در هنگام گشت و گذار برای انتخاب پردازنده، با واژه هسته سی پی یو روبرو شده اید.
  • پیش از این در «مجله فرادرس» انواع سوکت پردازنده را بررسی کرده‌ایم که می‌توانید از اینجا با انواع سوکت سی پی یو بیشتر آشنا شوید.
  • همیشه تعداد هستهٔ بالاتر به معنای سریع تر بودن پردازنده نیست، زیرا مهمترین مؤلفه مطرح شده برای سرعت پردازنده، فرکانس کلاک پردازنده است.
  • برای این که تعریف جامعی از سی پی یو ارائه دهیم، لازم است به تاریخچه آن نیز بپردازیم.
  • یکی از عامل‌های مهم در تعیین قیمت پردازنده، تعداد هسته‌های آن است و هرچقدر تعداد آن‌ها بیشتر باشد، قیمت سی پی یو نیز افزایش می‌یابد.

البته اگر نرم‌افزار اضافه‌ای نمی‌بینید و پردازنده همواره در حداکثر توان خود قرار دارد، احتمالاً‌ وقت ارتقای سیستم یا حداقل افزایش حافظه رم رسیده است. بسیاری از CPUهای جدید، دارای یک قطعهٔ مجزا برای مدیریت انرژی هستند، که در دای ادغام شده‌است، و وظیفه آن، تنظیم کردن منبع ولتاژ به صورت دلخواه برای مدار CPU است. طبق اظهارنظر کارشناسان کامپیوتر راه دقیق و مشخصی برای تشخیص اورکلاک شدن قطعات کامپیوتر وجود ندارد.

قیمت فن amd همین حالا خرید خود را انجام دهید فرصت رو از دست نده .

پیشوندی که برای پردازنده گوشی در نظر گرفته شده است U به معنی فوق کم مصرف، HQ به معنی عملکرد الای گرافیکی و HK  به معنی قابلیت اورکلاک است. شهر‌ سخت افزار به عنوان بزرگترین وبسایت سخت افزار و فناور‌ی فارسی‌زبان در تلاش است تا پوشش کاملی از آخرین اخبار و اتفاقات دنیای سخت افزار، موبایل و فنا‌وری را به کاربران خود ارائه دهد. شما برای پردازنده Ryzen X به یک مادربرد جدید سوکت AM5 و یک کیت حافظه DDR5 هم نیاز دارید که هزینه تمام شده آن را بالا می‌برد. در پردازنده‌های هیبریدی، هر گروه از هسته‌ها فرکانس پایه و بوست مختص به خود را دارند و فرکانس هسته‌های کوچک و بزرگ یکسان نیست.

مهمان – Ho3in64